Germany, Frankfurt - Musikmesse Frankfurt
Location: | Germany, Frankfurt (Messe) |
Date: | 06-09 April 2011 |
Website: | musik.messefrankfurt.com |
Tickets: |
One day ticket: ? 28.00 at the box office ? 20.00 at the online ticketing One-day ticket for students: ? 15.00 at the box office One-day ticket reduces for children from 6 to 14 years: ? 7.00 at the box office |
Musikmesse in Frankfurt am Main is the world's most international fair for musical instruments, sheet music, music production and marketing, and has been the foremost meeting place for the musical-instrument industry for over 25 years.
During the four days of the fair, manufacturers and dealers, as well as professional, semi-professional and lay musicians get together in Frankfurt am Main and find out about the latest new products. At Musikmesse, manufacturers from all over the world present a complete spectrum of products for making music. From classic instruments, acoustic or electric guitars and basses, brass and woodwind instruments, percussion and keyboard instruments to electronic equipment and computer hardware and software, Musikmesse is where all innovations are presented to international visitors at the same time and place. Additionally, all important publishing companies exhibit at Musikmesse and show their works in all genres, from classic to jazz, rock and pop.
Caution: the exhibition is open to public only on 09.04.2011!
Headliners
DAY 1 (06.04)
Agora Stage
FreaKozaks | 10:00 | |
Ayers Rock | 10:30 | |
Vick Heart feat. Tommy Denancer | 11:00 | |
Darryl Jones | 11:30 | |
Noch ne Band | 12:00 | |
Devin Townsend | 12:30 | |
Athanasion "Zacky" Tsoukas | 13:00 | |
Fender All Stars | 13:30 | |
Matze Wurm | 14:00 | |
Martin Verdonk feat. Scott Pellegro | 14:30 | |
Peter Autschbach's Terminal A | 15:00 | |
Zen Zebra | 15:30 | |
First Take | 16:00 | |
UNO Daiko | 16:30 | |
The Help | 17:00 | |
N. Vásquez, D. Kuckhermann, L. Yi | 17:30 |
Acoustic Stage
Richard Gilewitz | 10:00 | |
Biber Herrmann | 10:30 | |
Adam Rafferty | 11:00 | |
Peter Weihe | 11:30 | |
Meike Koester | 12:00 | |
U. Blues Escperice | 12:30 | |
ToraBoraBoys | 13:00 | |
Mach Schwarz | 13:30 | |
Diane Ponzio | 14:00 | |
Robert C. Blank | 14:30 | |
ToraBoraBoys | 15:00 | |
Sonia | 15:30 | |
Ron Baggerman | 16:00 | |
Dieter Kropp | 16:30 | |
Farfarello | 17:00 |
DAY 2 (07.04)
Agora Stage
Petteri Sariola & Markus Setzer | 10:00 | |
Neogene | 10:30 | |
Seven Hell | 11:00 | |
Liquid Home | 11:30 | |
Fender All Stars | 12:00 | |
Andy Winter Group | 12:30 | |
The Phil Collins Band | 13:00 | |
Andre Hilgers | 13:30 | |
Big Band der Bundeswehr | 14:00 | |
Big Band der Bundeswehr | 14:30 | |
Christophe Godin | 15:00 | |
Die Drogen | 15:30 | |
Panzerballett | 16:00 | |
YA-HA! | 16:30 | |
TBA | 17:00 | |
George Kollias | 17:30 |
Acoustic Stage
Vicky Genfan | 10:00 | |
Ferdy Doernberg | 10:30 | |
Best Edition | 11:00 | |
Best Edition | 11:30 | |
Rohmann | 12:00 | |
Ron Baggerman | 12:30 | |
Zoltán Marosi | 13:00 | |
Paolo Miles & Gianfranco Masi | 13:30 | |
Svenson's Easy Blues Guitar | 14:00 | |
Christina Lux | 14:30 | |
Charly Böck | 15:00 | |
David Lee Howard | 15:30 | |
Michelle Conner & Band | 16:00 | |
Biber herrmann | 16:30 | |
Diane Ponzio | 17:00 |
DAY 3 (08.04)
Agora Stage
Mattias IA Eklundh | 10:00 | |
Fender All Stars | 10:30 | |
Lukas van Marwyk & Changuito | 11:00 | |
Paul Reed Smith Band | 11:30 | |
Alex Hutchins | 12:00 | |
The Smack Ballz | 12:30 | |
Doug Wimbish & Skip McDonald | 13:00 | |
21 Octayne | 13:30 | |
Andy Timmons Band | 14:00 | |
Peter Sonntag Trio | 14:30 | |
Rage | 15:00 | |
Pete Locket & Phil Maturano | 15:30 | |
Marco Fadda & DG De Gregorio Cajon | 16:00 | |
SchoolJam | 16:30 | |
SchoolJam | 17:00 | |
SchoolJam | 17:30 |
Acoustic Stage
Richard Gilewitz | 10:00 | |
ToraBoraBoys | 10:30 | |
Gianni Mirizzi & Gennaro Ruffolo | 11:00 | |
Adam Rafferty | 11:30 | |
Paolo Miles & Gianfranco Masi | 12:00 | |
Diane Ponzio | 12:30 | |
Just Friends | 13:00 | |
Rodney Branigan | 13:30 | |
Peter Bursch | 14:00 | |
Jörg Nassler | 14:30 | |
Tango Five | 15:00 | |
Peter Autschbach | 15:30 | |
Gregor Meyle | 16:00 | |
The Crown Jewels | 16:30 | |
F. Alexandru-Zorn & T. Stabenow | 17:00 |
DAY 4 (09.04)
Agora Stage
JoJo Mayer | 09:30 | |
Fusion Trio | 10:00 | |
Drumheads Playalong | 10:30 | |
Paul Reed Smith Band | 11:00 | |
Pete Lockett | 11:30 | |
Andy Timmons Band | 12:00 | |
Chris Coleman | 12:30 | |
Tommy Denancer & Bruce Graitsch | 13:00 | |
Hans van Even | 13:30 | |
Mani von Bohr | 14:00 | |
Mike Terrana | 14:30 | |
Sascha Waack & Members Of Mothers Finest | 15:00 | |
Caliban | 15:30 | |
Peter Sonntag Trio | 16:00 | |
John "JR" Robinson | 16:30 | |
Fender All Stars | 17:00 | |
Peter Bursch & Bröselmaschine | 17:30 |
Acoustic Stage
Petteri Sariola | 10:00 | |
José J. Cortijo & Peter Autschbach | 10:30 | |
Vitaly Makukin | 11:00 | |
Dave Lee Howard | 11:30 | |
The Vineyard Sessions | 12:00 | |
Reinaldo Rivero | 12:30 | |
Adam Rafferty | 13:00 | |
Iso Herquist & Freunde | 13:30 | |
Jacques Stotzem | 14:00 | |
eleVate | 14:30 | |
Rüdiger Baldauf | 15:00 | |
mwto hiroo | 15:30 | |
Dlanji Estévez | 16:00 | |
Stil Bruch | 16:30 | |
Christoph Meyer mit seinen Flautino-Kids | 17:00 |
Who was there?
hanfsud | 100% |
Hits total: 1033 | This month: 4